

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 3.04 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 120 mΩ |
| Height | 1.02 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 7.994566 mg |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 1.8 A |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 806 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 190 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2 A |
| Rds On Max | 120 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Turn-On Delay Time | 1.7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 6.6 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 2.3 ns |
| Dual Supply Voltage | 30 V |
| Gate Charge | 3.5 nC |
| Drain to Source Resistance | 180 mΩ |
| Nominal Vgs | 1 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 27444
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40694
Ext.Price$0.40694
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40694 | $0.40694 |
| 10 | $0.27273 | $2.72730 |
| 50 | $0.22286 | $11.14300 |
| 100 | $0.18210 | $18.21000 |
| 500 | $0.13850 | $69.25000 |
| 1000 | $0.12482 | $124.82000 |
| 3000 | $0.08259 | $247.77000 |
| 5000 | $0.08069 | $403.45000 |
| 10000 | $0.07883 | $788.30000 |
